WYBÓR KIERUNKU KSZTAŁCENIA I ZAWODU
Wybór szkoły średniej oraz zawodu to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania zarówno szkoły, jak i rodziny. Decyzja zawodowa wpływa na całe dalsze życie lub przynajmniej na dłuższy jego okres; młode osoby nierzadko borykają się z trudnościami podczas przechodzenia na kolejny stopień edukacyjny. Najczęściej wiążą się one z brakiem wystarczającej wiedzy na temat:
- swoich preferencji, zainteresowań i predyspozycji zawodowych,
- uwarunkowaniach środowiskowych dotyczących planowania drogi kariery zawodowej,
- szkół i możliwych dróg kształcenia.
- swoich preferencji, zainteresowań i predyspozycji zawodowych,
- uwarunkowaniach środowiskowych dotyczących planowania drogi kariery zawodowej,
- szkół i możliwych dróg kształcenia.
Naszym zadaniem jest pomóc młodemu człowiekowi podjąć świadomą decyzję, ponieważ wierzymy, że edukacja powinna być dostosowana do pasji i talentów. Wspieramy w wyborze przyszłości zawodowej, która jest zgodna z jego pasjami oraz potrzebami rynku pracy. Uwzględniamy przy tym również społeczne realia, co pozwala lepiej przygotować młodzież do wyzwań współczesnego świata.
Specjaliści Poradni po rozmowie z dzieckiem i rodzicami (opiekunami) oraz testach psychologicznych (inteligencji, osobowości i zainteresowań) określają, jakie kierunki kształcenia i grupy zawodów będą dla danej osoby odpowiednie oraz jakie obszary mogą wymagać dodatkowego wsparcia. Dzięki temu możliwe jest lepsze zrozumienie indywidualnych potrzeb oraz potencjału każdego dziecka. W doborze zawodu – oprócz zainteresowań i ambicji dziecka – należy kierować się również czynnikami takimi jak jego stan zdrowia, odporność emocjonalna, zdolności umysłowe, cechy osobowości.
Zachęcamy do kontaktu również osoby dorosłe. Wspieramy szczególnie tych, którzy wracają na rynek pracy po dłuższej przerwie, np. po urlopie wychowawczym, lub planują zmianę zawodu.
DORADZTWO DLA RODZICÓW
Problemy rodzicielskie dotyczą wielu rodzin. Czasem wynikają z trudnych zachowań dziecka lub braku pewności siebie rodzica. W takich przypadkach rodzice mogą czuć się zagubieni i bezradni. Podczas spotkania omówimy problemy z jakimi się Państwo zmagacie. Określimy cel pracy i ustalamy plan działania.
Ta forma spotkań adresowana jest zarówno do osób, które dopiero rozpoczęły nowy rozdział swojego życia jakim jest rodzicielstwo, jak i do tych, które mają już jakiś staż bycia rodzicem, ale właśnie teraz znaleźli się w sytuacji, która jest dla nich trudna.
Poradnictwo rodzicielskie skierowane jest do rodziców, którzy chcą:

- wzmocnić się w swojej roli rodzicielskiej lub rozwinąć swoje kompetencje rodzicielskie,
- nauczyć się czerpać satysfakcję z relacji z dzieckiem,
- dokonać pozytywnych zmian w swojej postawie wychowawczej,
- określić swoje najważniejsze wartości i zweryfikować przekonania rodzicielskie, które mogą rzutować na wychowanie dziecka,
- rozwijać kreatywność oraz samodzielność swojego dziecka,
- nauczyć się komunikacji – mówienia i słuchania,
- nauczyć się radzenia sobie z trudnymi emocjami, których doświadczają w relacji z dzieckiem,
- wzmacniać więź i poprawiać relacje z dzieckiem,
- znaleźć optymalne sposoby pokonywania trudności,
- nauczyć się rozmawiać ze swoim zbuntowanym nastolatkiem.